Vše o nehtech
Tato stránka se věnuje složení nehtu, příčinám problému s nehty, správnou péči a častým otázkám týkajících se nehtů.
Složení nehtu
Zdravé a krásné nehty jsou zpravidla pevné, hladké, bez rýh a vyvýšenin. Nehtové lůžko má růžovou barvu a nehet se leskne. U kořene nehtu je znatelný nehtový měsíček, polokruhová bílá plocha nehtu, nazývaná lunula. Nehtový val a jeho kůžička je neporušený a obklopuje nehet jako ochrana.
- Nehtová ploténka – viditelná část nehtu vyrůstá z kořene nehtu a posouvá se po nehtovém lůžku až k volnému okraji nehtu. Je tvořena třemi vrstvami keratinu různé pevnosti. Horní je nejtvrdší a spodní nejměkčí.
- Nehtový val s kůžičkou chrání kořen nehtu a nehtové lůžko před infekcemi, plísněmi a nečistotami. Zdravá kůžička potřebuje dobrou výživu a hydrataci.
- Nehtový kořen a nehtové lůžko jsou zásobovány krví a důležitými látkami pro správný růst. Správná výživa zásadně ovlivňuje celkové zdraví a kvalitu nehtu.
Příčiny problémů s nehty
Mnohé ženy se potýkají s nehty lámavými, štěpícími se a bez lesku. Bohužel velmi často řeší tyto problémy překrýváním svých nehtů akrylovými nebo gelovými nehty. Příčinou lámavých, štěpících se nehtů je především nedostatečný přísun stavebních látek. V případě, že našemu organismu důležité látky chybí, projeví se to nejdříve právě zhoršenou kvalitou nehtů. Skutečnou klíčovou úlohu pro správný růst a vzhled nehtů hraje tedy vyvážena výživa.
Umělé nehty sice problémy na čas zakryjí, ale příčina se tím rozhodně nevyřeší. Naopak aplikace gelovými nebo akrylátovými gely se problém ještě zhorší, protože nehet hůře dýchá, slábne a v důsledku celkového oslabení jsou i náchylnější na plísně. Pokud se už žena rozhodne pro umělé nehty, tak vždy by se měly aplikovat pouze na zdravé nehty!
Zde je potřeba upozornit, že umělé nehty by měl vždy dělat profesionál, protože špatné provedení, kdy umělé nehty dobře nepřiléhají a pak snadno uchytí plíseň nebo infekce. Ženy velmi často zapomínají, že stejnou péči, jakou věnují umělým nehtům, by měli dopřát také vlastním nehtům. Dopřejte svým nehtům správný přísun vitaminů, minerálů potřebných k jejich zdravému růstu a dostatečnou hydrataci a oni se Vám odmění!
Správná péče o nehty = pravidelná péče a dodržování několika zásad:
- Nehty jsou vyživovány zevnitř, a proto se na kvalitě a vzhledu našich nehtů odráží především složení stravy, a proto je důležitý pravidelný příjem vysokého obsahu aminokyselin, zinku a biotinu. Tyto látky je nejlepší přijímat přímo ve stravě, eventuálně je můžeme doplnit v tabletové formě.
- Velmi častým problémem jsou suché, lámavé nehty, které špatně dorůstají a nejsou pevné, a proto je velmi důležitá hydratace a také pravidelný pitný režim.
- Aplikace gelových nehtů – přírodní nehty bohužel velmi trpí a navíc při jejich odstranění jsou přírodní nehty přírodní velmi slabé a také trvá delší dobu než odrostou!
- U gelových nehtů se velmi častěji vyskytují nehtové plísně, odborně nazývané onchomykóza. Příčinou jsou zpravidla mezírky nebo vzduchové bubliny mezi nehtem a gelem, do kterých se dostane vlhkost a plíseň nebo infekce. Pomoci může například dostatečný přísun selenu, který aktivuje obranné mechanismy organismu právě proti plísňovým infekcím.
- Snažte se zabránit, aby se Vám pod nehty dostala jakákoliv špína, agresivní saponáty, a proto doporučujeme při práci používat ochranné rukavice.
Časté otázky
Jak poznám nehtovou plíseň?
Jde vždy o světle žluté až žluté, či světle zelené až zelené místo na nehtu, spíše mezi nehtem a hmotou. Na přírodních nehtech se plíseň běžně neobjevuje, protože nehtové destičky vysychají a nečistoty z nich odstraníme při mytí rukou. Při jakémkoli podezření na nehtovou plíseň – onchomykózu byste měla ihned vyhledat odbornou pomoc dermatologa. V každém případě je potřeba modelovací hmotu šetrně odstranit a nechat nehet vyschnout.
Jak mám pečovat o ruce a přírodní nehty doma?
Přírodní nehty potřebují pravidelnou, nejlépe každodenní péči. V první řadě zamezte kontaktu nehtů čisticími přípravky, vždy používejte ochranné rukavice. Pravidelně používejte také krém na ruce, kterým zároveň ošetřujete namáhané nehty. A pokud to s vašimi nehty myslíte opravdu vážně, doporučujeme začít s programem péče o nehty.
Jak na odstranění gelových a acetonových nehtů?
Chcete umělé nehty odstranit a regenerovat vaše přírodní? Nejšetrnější je nehty zkrátit, nechat přirozeně odrůst a přechod postupně zpilovat. Ideální je zajít do profesionálního studia, kde vám poradí a ukážou, jak šetrně na to.
Pamatujte, že nehty pod gelem či akrylem nejsou zdaleka tak pevné jako přirozené nehty, takže zbytečně nespěchejte. Připravte se na několika týdenní až měsíční regenerování, než vaše nehty dosáhnou své původní pevnosti.